Kauppakeskus-kaava hyväksytty valtuustossa

18.9.2026

Tietäjänkadun asemakaavamuutos on hyväksytty valtuustossa 14.9.2026.

Kaavamuutoksella mahdollistetaan merkittävä palvelutarjonnan paraneminen Lamminrahkan ja Lemetyn alueella. Asemakaavalla osoitetaan asumista valtatien eritasoliittymän ja Mossin puistokadun kulmaukseen ja loppuosa kaava-alueesta muodostaa laajan yhtenäisen liikerakennusten korttelialueen valtatien ja Rissonkadun väliin. Muutoksella kaavasta poistuu Tietäjänkadun katualue sekä toimitilarakennusten korttelialuetta.

Kaavassa on 11 500 kerrosalaneliömetriä rakennusoikeutta liikerakentamiselle. Tästä 9200kerrosalaneliömetriä saa olla keskustahakuistakauppaa kuten vaate-, urheilu- ja ruokakauppaa, muttapäivittäistavarakaupan eli ruokaa ja muutapäivittäistavaraa myyvän kaupan osuus siitä voi olla enintään 3000 kerrosalaneliömetriä. Alueelle voi sijoittaa myöspaljon tilaa vaativaa kauppaa kuten huonekalu- ja rautakauppaa, jonka osuutta rakennusoikeudesta ei ole rajoitettu.

Valtuuston pöytäkirja on luettavissa kaupungin verkkosivulla: Pöytäkirja (§ 58) Sivulla on myös tiedot kaava-asioiden muutoksenhausta.

Havainnekuva Lamminrahkan alueesta, keskellä kauppakeskus

Ote valtuuston hyväksymästä kaavakartasta

uutisia lamminrahkasta

18.2.26

Kaupungin 2025 rakennuspalkinto Lamminrahkan kohteelle

29.1.26

Lisää taidetta Lamminrahkaan

12.12.25

TT Toimitilojen hanke: rakentaminen alkanut

28.11.25

Metsähakkuita Lamminrahkan kaupunkialueella

17.11.25

Lamminrahkan asukaslehden 4/2026 nimikilpailu