Kauppakeskus-kaava hyväksytty valtuustossa

18.9.2026

Tietäjänkadun asemakaavamuutos on hyväksytty valtuustossa 14.9.2026.

Kaavamuutoksella mahdollistetaan merkittävä palvelutarjonnan paraneminen Lamminrahkan ja Lemetyn alueella. Asemakaavalla osoitetaan asumista valtatien eritasoliittymän ja Mossin puistokadun kulmaukseen ja loppuosa kaava-alueesta muodostaa laajan yhtenäisen liikerakennusten korttelialueen valtatien ja Rissonkadun väliin. Muutoksella kaavasta poistuu Tietäjänkadun katualue sekä toimitilarakennusten korttelialuetta.

Kaavassa on 11 500 kerrosalaneliömetriä rakennusoikeutta liikerakentamiselle. Tästä 9200 kerrosalaneliömetriä saa olla keskustahakuista kauppaa kuten vaate-, urheilu- ja ruokakauppaa, mutta päivittäistavarakaupan eli ruokaa ja muuta päivittäistavaraa myyvän kaupan osuus siitä voi olla enintään 3000 kerrosalaneliömetriä. Alueelle voi sijoittaa myös paljon tilaa vaativaa kauppaa kuten huonekalu- ja rautakauppaa, jonka osuutta rakennusoikeudesta ei ole rajoitettu.

Valtuuston pöytäkirja on luettavissa kaupungin verkkosivulla: Pöytäkirja (§ 58) Sivulla on myös tiedot kaava-asioiden muutoksenhausta.

Havainnekuva Lamminrahkan alueesta, keskellä kauppakeskus

‍

Ote valtuuston hyväksymästä kaavakartasta

uutisia lamminrahkasta

25.10.24

Lamminrahkassa bussi kulkee

16.10.24

Lamminrahkan pohjoisosan rakennustyöt on aloitettu, myös Kyläpuunaukio mukana

14.10.24

Lamminrahkaan tulossa koirametsä lähiaikoina

9.10.24

Lamminrahkan pohjoisosan puistosuunnitelma-ehdotus nähtäville

9.10.24

Kastellitalojen hanke etenee - 45 uutta rivitalovuokra-asuntoa Lamminrahkaan