Kesko on solminut esisopimuksen liikekeskustontin operaattorien kanssa

25.8.2026

Ovaro Kiinteistösijoitus Oyj:n tytäryhtiö Ovaro Development Oy ja Suomen Aluerakennuttaja Oy (SARA) ovat sopineet kehittävänsä yhteistyössä uutta liikekeskusta Kangasalan Lamminrahkaan, osoitteeseen Rissonkatu 93. Osapuolet ovat solmineet Kesko Oyj:n kanssa esisopimuksen, jonka mukaisesti Kesko tulee hankkeen ensimmäiseksi vuokralaiseksi. Kesko vuokraa Lamminrahkan liikekeskuksesta liiketilat päivittäistavarakaupan käyttöön. Keskolla on lisäksi optio laajentaa vuokraamaansa tilaa hankkeen edetessä.

Hankkeen tontin omistaa Kangasalan kaupunki. Alueen asemakaavamuutos on parhaillaan käynnissä ja konsortio hankkii samanaikaisesti liikekeskukseen vuokralaisia. Varsinaiset investointipäätökset ja tontin hankinta tehdään, kun hankkeen ensimmäiseen vaiheeseen on saatu riittävä määrä sitoutuneita vuokralaisia. Rakentamisen arvioidaan käynnistyvän aikaisintaan vuoden 2027 aikana, edellyttäen että riittävä vuokrausaste on saavutettu.

”Lamminrahkan liikekeskus vastaa alueen kasvavaan palvelutarpeeseen, ja Keskon mukaantulo ensimmäisenä vuokralaisena on merkittävä askel hankkeen etenemiselle. Etenemme hankkeessa joustavasti vuokraustilanteen mukaan. Otamme mielellämme vastaan yhteydenottoja myös muilta liiketiloista kiinnostuneilta toimijoilta.” – Marko Huttunen, toimitusjohtaja, Ovaro Kiinteistösijoitus Oyj

uutisia lamminrahkasta

13.6.20

16

11.6.20

Lamminrahkan koulun pedagoginen käsikirja on nyt julkaistu

10.6.20

Rissonkadun jatkeen rakentaminen etenee: kalliota räjäytetään työmaalla

29.5.20

Vesikatko Rissonkadulla 3.6.2020 - asukkaiden on hyvä varata talousvettä ennen katkoa

25.5.20

Rissonkadun ja Vasamamittarinkadun risteysalue on suljettu ajoneuvoliikenteeltä vesi- ja viemäritöiden vuoksi