Lamminrahkan asuinrakentaminen käynnistyi

8.4.2022

Mangrove Rakennuttaja Oy on käynnistänyt kolmen asuinkerrostalon, yli 300 asunnon rakentamisen Lamminrahkan keskustaan. Mossin puistokadun, Kuurankadun ja Taitajankadun kulmakortteliin nro 1508 rakentuu nyt käynnistyneessä ensimmäisessä vaiheessa erikokoisia asumisoikeus- ja vuokra-asuntoja.

Asumisoikeusasunnot rakennetaan Mangrove Asumisoikeus Oy:n omistukseen. Niiden hakuaika käynnistyy syksyllä 2022 ja arvioitu valmistuminen on keväällä 2024.

Asuntoyhtymä Group Oy:n omistukseen rakentuvat vuokra-asunnot, Joo-kodit valmistuvat vuoden 2023 lopulla ja niiden hakuaika alkaa arviolta kesällä 2023. Kaikki rakennukset hyödyntävät kaukolämmön ja maalämmön hybridiratkaisua ja ovat parasta eli A-energialuokkaa.

Huom. Asumisoikeusasuntoihin tarvitaan kuntakohtainen jonotusnumero eli Tampeeen jonotusnumerolla ei voi hakea Kangasalan Lamminrahkan kohteita. Jonotusnumeron voi hakea jo nyt, vaikka asuntojen haku alkaa vasta syksyllä.

uutisia lamminrahkasta

3.2.20

Lamminrahkan asuintonttien haku alkaa 3.2.2020

23.1.20

Maaston muotojen hyödyntäminen viheralueiden suunnittelussa

10.1.20

Lamminrahkan asuintonttien varaus alkaa helmikuussa

10.1.20

Seuturatikan pysäkki- ja liityntäpaikkojen kysely käynnissä 21.1.2020 asti

7.1.20

Kevään ja syksyn lehtiä sekä varpusia elävöittämään Lamminrahkan eritasoliittymää