Rissonkatua jatketaan Kangasalan rajalle

15.5.2020

Vuoden 2020 kuluessa toteutettavan Rissonkadun jatkeen rakennustyöt on nyt aloitettu.  Rissonkatua jatketaan Kangasalan rajalle saakka.

Urakan aikana tehdään kadunrakennustöitä sekä rakennetaan yhdistetty jalkakäytävä ja pyörätie.

Lisäksi kadun alle rakennetaan tarvittavat vesi- ja viemärilinjat sekä teleoperaattoreiden ja sähköverkon putkitukset.

Työmaa-alueella kulkeminen on turvallisuussyistä kielletty. Alue on merkitty infotauluilla ja maastossa se erottuu raivattuina alueina.

Kaikkia alueella liikkuvia, etenkin lapsiperheitä, pyydetään huomioimaan turvallisuusriskit eli välttämään työmaa-alueen läheisyydessä liikkumista.

Toivomme joustavuutta ja yhteisymmärrystä rakennustyöhön liittyen. Työn vaiheista ilmoitetaan postilaatikkoihin jaettavilla tiedotteilla sekä taloyhtiöiden ilmoitustauluilla.

Kangasalan kaupunki aloittaa myös Rissonkadun rakentamisen omalla puolellaan syksyllä 2020.

uutisia lamminrahkasta

25.3.22

T2H:n As Oy Kangasalan Mesin kerrostalokotien ennakkomarkkinointi alkanut

22.3.22

Majanrakennusleirejä Lamminrahkassa kesä- ja elokuussa

15.3.22

Kaupungin tavoitteena nostaa Lamminrahkan itäisen läjitysalueen vuosittaista täyttömäärää ja mahdollistaa Lamminrahkan nopeampi rakentuminen

11.3.22

Lamminrahkaan Kangasalan ensimmäinen puukortteli - toteuttajiksi valittu Rakennusliike Tikirak Oy ja YH Kodit Oy

23.2.22

Asukashaku ryhmärakennuttamiskohde Haltijan Hovin paritaloihin käynnistynyt