Y-säätiön ARA-hanke valmistuu vuoden vaihteessa

19.12.2024

Seuraava Lamminrahkan keskustaan valmistuva kerrostalohanke sijaitsee osoitteessa Taitajankatu 10, rakennusliike Mangroven rakentamassa korttelissa. Y-Säätiö rakennuttaa kortteliin 29 uutta M2-Kotien vuokra-asuntoa (ARA).

Joulukuussa Lamminrahkaan valmistuva hanke tarjoaa asukkailleen viihtyisiä, esteettömiä ja energiatehokkaita koteja jylhän luonnon ja monipuolisten ulkoilureittien keskellä.

Y-Säätiön rakennuttamia kohtuuhintaisia M2-Koteja on eripuolilla Suomea yhteensä noin 11 500.

Haastattelimme Y-Säätiön Palvelut Oy:n toimitusjohtaja Pekka Kampmania hankkeen tiimoilta.

Terve Pekka, miten Lamminrahka valikoitui hankkeenne sijainniksi?

- Lamminrahka on uusi alue ja osaltamme haluamme, että alue kehittyy positiivisesti, erityisesti perheasumisen osalta.

Hyvät ja valmiit päiväkoti- ja koulupalvelut tukevat erityisesti lapsiperheiden hakeutumista Lamminrahkan alueelle.

Millaisia koteja Taitajankatu 10:een valmistuu?

- Kohde on osa valtakunnallista M2-Kotien asuntotuotantoamme. Talossa on kaksioita ja kolmioita asuntojen kokojen vaihdellessa

välillä. Kohde on toteutettu A-energialuokkaan ja esteetön. Sisäpihalla on koko korttelialuetta palveleva oleskelualue ja leikkipaikka sekä myös 17 kannenalaista autopaikkaa. Kansipysäköintiä täydentää kaupungin kadunvarsien ja Kyläpuunaukion asukaspysäköinti.

Milloin asukkaat pääsevät muuttamaan tuleviin koteihinsa?

- Uusiin asuntoihin pääsee muuttamaan tammikuussa 2025.

Mikäli kiinnostuit Taitajankatu 10:n asunnoista, jätä hakemus osoitteessa m2kodit.fi

uutisia lamminrahkasta

14.10.24

Lamminrahkaan tulossa koirametsä lähiaikoina

9.10.24

Lamminrahkan pohjoisosan puistosuunnitelma-ehdotus nähtäville

9.10.24

Kastellitalojen hanke etenee - 45 uutta rivitalovuokra-asuntoa Lamminrahkaan

8.10.24

Arkkitehtuurin Finlandia: Koulukeskukselle kunniakirja, voitto Tammelan stadionille!

4.10.24

Kaksi pientalotonttia avoimessa haussa 7.10.2024 alkaen